יום ה' י"ד סיון תשע"ד ש. קאליש
עבודות שדרוג כביש 38 יחלו בעוד כחודש
החלומות של אתמול הופכים למציאות של מחר:
אחרי אין ספור של שתדלנויות ומאבקים , יוצא לדרך שדרוגו של כביש 38 , הכביש שמוביל משער הגיא ועד לבית שמש , והוא יותאם למציאות החיים של בית שמש שהפכה להיות למטרופולין וכביש ארכאי לא מתאים למציאת חיים זו , המקשה על ציבור התושבים לעיר במהירות .
לפני כשנה הוציא שר התחבורה מר ישראל כץ למכרז שני חלקים מכביש 38 , בעלות של כמיליארד שקלים . שני החלקים הם , הראשון מכיוון שער הגיא ועד לאזור הר טוב , והשני הוא מאזור הר טוב ועד לתל בית שמש. במכרז שפורסם זכו לפני כ- 3 חודשים שתי חברות גדולות , בחלק הראשון זכתה חברת עינב החץ , ואילו בחלק השני שבית שמש בתוכו זכתה חברת דיין ברזני .
לקראת העלייה על הקרקע , נערכה השבוע בלשכתו של ראש עירית בית שמש ר' משה אבוטבול פגישת עבודה ראשונה עם הקבלן דיין ברזני וצוות המהנדסים שלו , ומטעם העיריה הגיעו גם סגן ראש העיר ויו"ר ועדת התנועה ר' שמואל גרינברג , מנ"ל העיריה עו"ד מתי חותה , גב' יעל היימן אדריכלית העיר , וגב' תמר בר-שי ממשור תנועה . בפגישות העבודה , לאחר שנפרשו המפות על השולחן בכדי ללמוד על תכניות העבודה במקטע זה של הכביש , הועלו מספר נושאים החשובים ביותר בכדי להתאים את יעדו של הכביש לצורכי התושבים , ולכן גם סוכם כי העיריה תעביר את השיפורים שהיא דורשת , אך אלו לא יעכבו את תחילת העבודות.
מדובר איפוא בפרויקט גדול ביותר , שימשך על פני כשלש וחצי שנים . ראש העיר אבוטבול ציין כי בהתייחס לתכנית ההפרדה המפלסית , העבודות לא יפגעו בציבור הנוסעים בכביש 38 , שכן תוואי הכביש בחלק זה לא יעבור במתכונתו הנוכחית אלא יותר לכיוון של קיבוץ צרעה , כך שהציבור יוכל להמשיך לנסוע בכביש 38 הנוכחי , עד שיחובר לתוואי החדש .יו"ר ועדת התנועה ר' שמואל גרינברג העלה את ההצעה בפני הקבלן הזוכה , לשתף קבלני משנה שיפעלו בו זמנית בשדרוג המקטע , ובכך לקצר את זמן העבודות שסוכם , ולמהר את סיום העבודות לשביעות רצון התושבים שכבר ממתינים לכך בכיליון עיניים , מה עוד שמדובר גם בהצלת חיים , אחר וכביש זה כבר גבה מספר תאונות רב ביותר.
בתום השיבה סוכם כי הרעיונות וההצעות הנוספות יגובשו בין שני הצדדים , אך מה שחשוב שהפעם הדיבורים כבר הופכים למעשים , ותוך חודש ימים הכלים הכבדים כבר יעלו על הקרקע , האזורים עליהם יעבור הכביש המשודרג יוגדרו והחלום של כביש ראוי לשמו יהפוך מהלכה למעשה .