ידיעות אחרונות – עמיר בן דוד – יום רביעי, ה' בתשרי תש"ע – 23.09.2009
גשר הפיקוד
גשר חדש עם חיישנים ידווח בזמן אמת על בולעניים מול ים המלח.
הגשר החדש שעל נחל ערוגות הוא יותר מגשר : בשל החשש מבולעניים כתוצאה מנסיגת ים המלח הותקנו ביסודות הגשר מאות חיישנים שיתריעו בזמן אמת למרכז בקרה על היווצרות בולעניים . המטרה היא למנוע את קריסת הגשר ופגישה בנהגים.
הירידה המתמשכת במפלס ים המלח גורמת להיווצרות בולענים , שבחלקם נפערים במהירות ובולעים את כל מה שנמצא באותו הרגע מעליהם : מבנים , תשתיות , מכוניות ובני אדם שלרוע מזלם שהו בדיוק מעל הבולען החדש . במשך שנים חוששות הרשויות השונות שבולענים כאלה ייפערו לאורך תוואי כביש 90 העובר במקביל לים המלח . רק בחלקו של הכביש נעשו עבודות להקטין את הסכנה . באחרונה השלימה החברה הלאומית לדרכים (מעצ) את העבודות להקמתו המחודשת של הגשר מעל נחל ערוגות , לאחר שהגשר המקורי נהרס בשיטפון ב- 2001 .
מאחר שבעבר התגלו בסמוך לגשר בולענים החליטה מעצ להציב במקום , לראשונה בסוג כזה של תשתית , יותר מ-200 חיישנים תת – קרקעיים שינטרו את מצב הקרקע. כאשר יזהו החיישנים תנועה בקרקע – תהליך שנגרם עם תחילת היווצרותו של בולען – תועבר התרעה אוטומטית ישירות למוקד החברה הלאומית לדרכים בבית דגן , בדומה למכשיר אק"ג המתריע על מצבו של חולה לב. לאחר ההתרעה ניתן יהיה לבחון דרכים לייצב את הקרקע ולשמור על היסודות כדי למנוע אסון . טיפול בבולענים הוא קשה , ועדיין מתקשים למצוא דרכים לטפל בהם לאחר שהם התפתחו לבורות ענק. אחת הדרכים היא להזריק חול רטוב לאזורים שבהם החל להיווצר בולען כדי למנוע את התרחבותו.
אלכס ויז'ניצר , מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים: "מערכת ההתרעה בנחל ערוגות היא ייחודית ומצילת חיים ונועדה לתת מענה לתופעה הייחודית של הבולענים . התרעה מוקדמת תאפשר לחסום את התנועה על הגשר ולטפל בקרקע " .